Karjatamise võistlused said alguse bordercolliede tõu sünnimaal Suurbritannias, kui kohalikud talunikud soovisid hakkata oma karjakoerte tööoskusi võrdlema. Karjatamise võistlused said väga populaarseks ning praeguseks on sellest saanud arvestatav spordiala, millega tegeletakse üle terve maailma. Võistlused võimaldavad hinnata koerte karjatamisoskusi erapooletult ning kasutada hiljem aretuses parimaid karjakoeri.
Tartu 2024 karjatamise võistlused 13. augustil, Kullaaugu talus, Põlvamaal.
Karjatamise võistlustel Kullaaaugu talus oli kohtunikuks Janika Korpikoski. Janika on Soomes elav eestlane, kelle põhitööks on hetkel Nokian Pyry ry ujumisklubi peatreener olemine. Janikal on endal kolm bordercolliet Pilkku, Nami ja Marsu. Nami ja Marsu võistlevad Soomes karjatamises kõige kõrgemal tasemel (3. tase, open class). Janikal on kodus karjatamise treenimiseks lambad suviti, lisaks töötab ta lähedal asuvas umbes 400 pealises lambakarjas. Marsu ja Nami (Anni Ritakallio kennelist) töötavad lammastega aastaringselt. Janika on osalenud erinevate Soome karjatamistreenerite koolitustel ja treenib regulaarselt Soome ühe parima karjatamisetreeneri Anni Ritakallio käe all.Janikal tekkis huvi karjatamise vastu kui perre tuli esimene bordercollie Pilkku. Pilkkul ei ole nii palju karjatamiseinstikti kui Janika teistel koertel, aga ta õpetas Janikale palju koera koolitamise kohta. Lambad ja karjakoerad on Janika suur huvi ja ta suhtub karjatamisse suure lugupidamisega. Eesmärk on alati sujuv loomade käsitlemine, hea koostöö koertega ja oskus lugeda loomi. Karjatamine võib-olla kõikidest koerahobidest kõige raskem, kuid samas ka sõltuvust tekitav.
Võistlusel oli võimalik osaleda algajate ning edasijõudnute klassis. Rada oli oma põhiolemuselt mõlemale klassile sama, aga algajate klassi koerjuhid võisid väljajooksul minna poole maa peale samas kui edasijõudnud pidid püsima alguspunktis. Peale väljajooksu pidid lambad minema ümber algusposti, seejärel kahest väravast läbi ning viimane ülesanne oli lammaste aedikusse panemine. Maastik oli mägine ja see tekitas raskusi, kuna koer ja lambad võisid koerajuhil kiiresti silmist kaduda ning seejärel sai koer rahulikult ise oma äranägemise järgi lammastega edasi tegutseda. Ilm oli seekord üsna kuum ning nii lammastel kui koertel oli üsna kiiresti palav. Palavus muutis lambad kohati üsna tõrksaks ning ka koerad väsisid ruttu. Mõni koer otsustas lausa lammaste ajamisest väikse pausi teha, lammaste jooginõus pisut supelda ning alles seejärel karja edasi ajada. Paljude paaride jaoks olid lambad ka harjumatult kergelt liikuvad ning koertel ja koerajuhtidel oli raske leida õiget tempot ja kaugust loomade liigutamiseks. Kõik startinud paarid olid kokkuvõttes väga tublid ning kindlasti tuleb kasuks erinevatel maastikel uute lammastega karjatamise harjutamine. Üldine asi, mida kohtunik tähele pani, oli see, et tempo kippus olema liiga kiire. Soovitus oli vahepeal ikkagi koer lamama panna, ise rahulikult mõelda olukorra üle ning samuti lasta lammastel rahuneda.
Algajate klassi startis 5 koera ning tulemuse sai lõpuks kirja üks koertest. Edasijõudnute klassis võistles kolm koera ja tulemuse sai neist kaks. Kõik startinud koerad ja koerajuhid olid tegelikult väga tublid ning disklahvid tulevad paljuski vähesest võistlukogemusest. Selletõttu oligi väga tore, et sellel aastal oli lausa kaks võistlust erinevates kohtades ning erisuguste lammastega. Tegelikult pole muidugi ka Soome ja Rootsi meist väga kaugel. Äkki varsti on võimalik mõnda Eestis julgust kogunud koerajuhti koos koeraga juba välisriikides võistlemas näha.
Algajad:
Fire Rock Power (Paula), Terell Pihlak (kokku 67), esimene koht.
väljajooks (Outrun) 18/20
tõste (Lift) 7/10
toomine (Fetch) 15/20
ajamine (Drive) 20/20
aedik (Pen) 7/10
Sharp Light Be Ready (Chia), Imbi Soa, DSQ
Ingardia Shelby Cobra (Shelby), Maksim Dubtšak, DSQ
Fire Rock Keep Smiling (Cara), Terell Pihlak, DSQ
Toalmark Luke (Muf), Inga Järv, DSQ
Edasijõudnud:
Rock (Jock), Rickard Thorsell (kokku 60), esimene koht
väljajooks (Outrun) 20/20
tõste (Lift) 10/10
toomine (Fetch) 15/20
ajamine (Drive) 15/20
aedik (Pen) 0/10
Maeglin Odete (Tete), Terell Pihlak (kokku 43), teine koht
väljajooks (Outrun) 20/20
tõste (Lift) 5/10
toomine (Fetch) 8/20
ajamine (Drive) 10/20
aedik (Pen) 0/10
Fire Rock Inspire (Nete), Triin Jaaniste, DSQ
Mahetalle pidu. Karjakoerte võistlus on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.
Täname võistluste toetajaid:
Andre Farm, Eesti lamba- ja kitsekasvatajate Liit, Eminent, Prins, Darf, Loomapood Sõprus.
Pildid: Anastasia Dubtsak
Elva Karjatamise Meistrivõistlus 2024
Järjekordsed Elva Karjatamise Meistrivõistlused toimusid Terell Pihlaku eestvedamisel Tootsi talus, Hellenurme külas, 7. juulil algusega kell 13.00. Kohtunikuks oli seekord Kimmo Klossner ning abikohtunik Marika Klossner. Hea meel on tõdeda, et osavõtjaid oli rohkem kui eelmisel aastal. Seekordsed võistlused toimusid Eesti ametlike reeglite järgi, edasijõudnud ning algajad koerad läbisid sarnast rada. Ilm oli tormine ning see mõjutas lammaste käitumist, nad olid ärevil ja tõmme ülejäänud karja poole oli väga tugev. Enne edasijõudnute klassi algust tuli väga tugev marutuul ja äikesevihm, mis lükkasid algust veidi edasi ning lammaste soov koostööd teha vähenes oluliselt. Karjatamise võistlustel on täielikult keelatud koera või lammaste puutumine koerajuhi poolt, samuti pole lubatud ebatsensuursed sõnad, muu ebaviisakas käitumine ja ammugi mitte ei tohi koera ega lambaid kuidagi halvasti kohelda. Koerajuhid kasutavad küll karjaajamisel abivahendina karjusekeppi (mis võib olla ka suvaline metsast leitud toigas või väga mugavad on ka plastmassist punased ehituspoest saadavad torud), kuid mitte kunagi ei kasutata seda keppi koera või lammaste puutumiseks, veel vähem löömiseks. Karjusekepp on koerale ning lammastele suuna kätte näitamiseks, see on koerajuhi käe pikendus. Isegi tõrksate lammaste puhul peavad inimene ning koer lambaid liikuma veenma ilma vägivalda kasutamata.
Mitmed disklahvid tulid osalejatele selle tõttu, et võistluskogemust on kõigil vähe ning seetõttu pole ka reeglid veel kellelgi päris selged. Edasijõudnute klassis pidi koera väljajooksule saatnud koerajuht ise jääma alguspunkti ning ei tohtinud sealt liikuda ära enne, kui koer on lammastega koerajuhi juures alguspunktis tagasi. Lammaste aedikusse ajamisel ei tohi aediku väravat enne sulgeda kui kõik lambad on aedikus sees. Aediku sulgemine loetakse võistluse lõpetamiseks koerajuhi poolt ning kui kõik lambad pole selleks hetkeks aedikus tähendab see disklahvi. Võistluse jooksul peab koerajuht kogu aeg jälgima, et kõik lambad koos püsiksid ning kui mõni lammas kuhugi teistest maha jääb, on samuti tegemist disklahviga. Lisaks peab jälgima seda, et koera väljajooksule saatmisel oleks koer koerajuhist õigel pool. Soovides koer saata käsklusega come by/kellaosuti suunas kaarele, peab koer olema koerajuhi vasakul küljel ning saates koera käsklusega away/kellaosutile vastassuunas kaarele peab koer alustama koerajuhi paremalt küljelt.
Üldiselt olid tublid nii koerad kui koerajuhid, kes suutsid rasketes ilmastiku oludes tõrksaid lambaid ajada. Kõige suuremat lootust annab rohkete osavõtjatega algajate klass. Loodetavasti kõik need andekad noored koerad jätkavad oma karjatamisetreeninguid ning aasta pärast saab neid juba näha edasijõudnute klassis võistlemas. Suur tänu Terellile korraldamise eest ning Marikale ja Kimmole kannatliku juhendamise ja õpetamise eest.
Täname võistluste toetajaid:
Eesti Kennelliit, Elva Vald, Eesti lamba- ja kitsekasvatajate Liit, Eminent, Prins, Darf, Loomapood Sõprus.
Tulemused.
Algajate klass.
Fire Rock Power (Paula), Terell Pihlak (kokku 65), esimene koht.
väljajooks (Outrun) 15/20
tõste (Lift) 10/10
toomine (Fetch) 17/20
ajamine (Drive) 16/20
aedik (Pen) 7/10
Fire Rock Keep Smiling (Cara), Terell Pihlak (kokku 45), teine koht.
väljajooks (Outrun) 10/20
tõste (Lift) 7/10
toomine (Fetch) 10/20
ajamine (Drive) 18/20
aedik (Pen) 0/10
Ingardia Shelby Cobra (Shelby), omanik Anastasija Dubtšak, koerajuht Terell Pihlak (kokku 38), kolmas koht.
väljajooks (Outrun) 1/20
tõste (Lift) 7/10
toomine (Fetch) 6/20
ajamine (Drive) 15/20
aedik (Pen) 9/10
Toalmark Luke (Muf), Inga Järv (kokku 36), neljas koht.
väljajooks (Outrun) 1/20
tõste (Lift) 4/10
toomine (Fetch) 7/20
ajamine (Drive) 16/20
aedik (Pen) 8/10
Süsi, Taavi Ustav, DSQ
Iti, Taavi Ustav, DSQ
Sharp Light Be Ready (Chia), Imbi Soa, DSQ
Edasijõudnute klass
Maru, Lilian Freiberg (kokku 66), esimene koht.
väljajooks (Outrun) 19/20
tõste (Lift) 7/10
toomine (Fetch) 12/20
ajamine (Drive) 18/20
aedik (Pen) 10/10
Sellainen kastepisara (Juss), Kaisa Saar (kokku 63), teine koht.
väljajooks (Outrun) 17/20
tõste (Lift) 9/10
toomine (Fetch) 17/20
ajamine (Drive) 14/20
aedik (Pen) 6/10
Fire Rock Grima (Grima), Elin Sild (kokku 45), kolmas koht.
väljajooks (Outrun) 19/20
tõste (Lift) 8/10
toomine (Fetch) 10/20
ajamine (Drive) 8/20
aedik (Pen) 0/10
Maeglin Odete (Tete), Terell Pihlak, DSQ
Fire Rock Inspire (Nete), Triin Jaaniste, DSQ
Rock (Jock), Rickard Thorsell, DSQ
Juuli, Taavi Ustav, DSQ
Piltide autor: Andres Raava
Elva Karjatamise Meistrivõistlus 2023
Kolmandad Elva Karjatamise Meistrivõistlused toimusid taaskord Hellenurme külas, Tootsi talus, 30. juuli algusega kell 13.00. Kohtunik oli Marika Klossner ning abikohtunik Kimmo Klossner. Esimest korda Eesti karjatamisvõistlustel olid võistlejad jagatud kahte klassi: alustajad ja edasijõudnud. Mõlemast klassist võistlejad pidid koostöös koeraga suunama lambad läbi platsi keskel asuva käigu, sisuliselt oli selle puhul tegu avatud tagumise osaga aedikusse ajamise harjutusega. Edasijõudnud pidid käiguni lambaid ajama (drive) läbi aia ääres asetsevate väravate. Peale lammaste käigust läbi ajamist pidid edasijõudnud jätma lambad koera valve all paigale, ise eemalduma ning seejärel kutsuma koera enda juurde ja laskma koeral sooritada väljajooksu (outrun) ja lammaste toomise koerajuhile. Algajad pidid lammastega liikuma aiaäärt pidi edasi ja tagasi ning seejärel läbima platsi keskel oleva käigu ja jõudma tagasi alguspunkti. Algajad ei pidanud lambaid tingimata ajama (drive), vaid koerajuht võis ka liikuda lammaste ees ning koer karja järel.
Marika Klossneri hinnangul on Eestis karjakoerte ja nende juhtide tase olnud pidevalt stabiilses tõusus. Ka pealtvaadates oli selge, et inimesed ning koerad on järjest enesekindlamad ning teavad paremini, mida ja kuidas teha. Võrreldes karjatamisevõistluste algusega Eestis on selgelt näha vähem paanikat ning lambad on koerte ja juhtide kontrolli all. Rõõm oli näha mitmeid väga ilusaid ja rahulikke sooritusi. Soorituste eest saadud kõrged punktid nii üksikute elementide eest kui ka kokku kinnitavad, et meie koerad ja nende juhid on heal tasemel. Peab veel lisaks rõhutama, et sellel võistlusel ei olnud mitte ühtegi katkestamist ega diskvalifitseerimist. Samuti ei jäänud terve võistluse peale mitte ühelgi võistluspaaril mõnda elementi sooritamata, kõik elemendid on kõigil võistlejatel saanud nullist kõrgema punktiskoori. Kennelitest oli kõige suurema esindusega kohal Fire Rock, kaheksast osalevast koerast tervelt kolm olid pärit just nimelt sellest kennelist.
Tulemused:
Algajate klass.
Cara (Fire Rock KeepSmiling) /koerajuht Terell Pihlak 75/80, esimene koht:
nurk 7/10,
ajamine aia ääres 9/10
väravad 20/20
käik: 29/30
värav 10/10
Chia (Sharp Light Be Ready) /koerajuht Imbi Soa 60/70, teine koht:
nurk 10/10,
ajamine aia ääres 7/10
väravad 20/20
käik: 23/30
värav 10/10
Süsi/ koerajuht Taavi Ustav 49/70, kolmas koht:
nurk 10/10,
ajamine aia ääres 7/10
väravad 20/20
käik: 4/30
värav 8/10
Edasijõudnud.
Grima (Fire Rock Grima) / koerajuht Elin Sild, 94/100, esimene koht:
nurgast lammaste võtmine 10/10
ajamine (drive) 28/30
käik 29/30
väljajooks (outrun) 15/15
toomine (fetch) 12/15
Maru/ koerajuht Lilian Freiberg 91/100, teine koht:
nurgast lammaste võtmine 10/10
ajamine (drive) 22/30
käik 30/30
väljajooks (outrun) 15/15
toomine (fetch) 14/15
Tete (Maeglin Odete) /koerajuht Terell Pihlak 90/100, kolmas koht:
nurgast lammaste võtmine 10/10
ajamine (drive) 28/30
käik 27/30
väljajooks (outrun) 12/15
toomine (fetch) 13/15
Jessy (Amadea Bright Heavenly Love) /koerajuht Imbi Soa, 88,5/100, neljas koht:
nurgast lammaste võtmine 8/10
ajamine (drive) 24/30
käik 30/30
väljajooks (outrun) 13,5/15
toomine (fetch) 13/15
Nete (Fire Rock Inspire) /koerajuht Triin Jaaniste, 77/100, viies koht:
nurgast lammaste võtmine 10/10
ajamine (drive) 22/30
käik 27/30
väljajooks (outrun) 4/15
toomine (fetch) 14/15
Täname võistluse toetajaid:
Fotode autorid: Kadi Saviauk ja Kaie Ustav.
Elva Karjatamise Meistrivõistlus 2022
Teistkordsed Elva Karjatamise Meistrivõistlused toimusid 14. augustil algusega kell 13.00 Hellenurme külas, Tootsi talus. Julgeid võistlejaid oli seekord kuus paari. Esmakordselt Eestis oli seekord võistlema tulnud mitte-bordercollie tõugu koer, Heleniga koos näitas oma osavust lammaste karjatamisel üles Ikigai.
Võistlusrada algas lammaste aedikust välja võtmisega, seejärel tuli lammastel läbida kolm väravat ning kari tuli uude aedikusse. Võistluslammasteks olid vanemad ristanduted, keda oli palju kasutatud koerte treenimisel. Uttede plussiks oli see, et nad olid koertega harjunud ning üsna kergesti liikuvad. Arvestama pidi sellega, et lambad olid väga inimese külge kleepuvad. Ilmaolud olid üpris rasked nii loomadele kui inimestele, päike paistis ja sooja oli 30 kraadi ligi.
Kohtunik vaatas taaskordselt lammaste sirgjoonelist liikumist takistuste vahel. Erineval päris võistlusreeglitest ei jägitud seda, et koer ei ületaks lammaste liikumise mõttelisi jooni, kuid harjutamise mõttes mõned võistlejad juba üritasid ka seda vältida. Väravate läbimisel oli koerajuhil lubatud nii lambaid koeraga ajada kui ka lammaste ees kõndida.
Tase oli Kimmo Klosneri hinnangul eelmise aastaga võrreldes paremaks läinud ning platsil oli näha vähem paanikat ja rohkem kenasid sooritusi. Võistlejate punktide vahed olid üpris väikesed ja kõigil oli reaalne võimalus saada poodiumikohtadele.
Mary/koerajuht Liilia Tali 65/80, esimene koht:
aedikust välja 20/20 ideaalne!
esimene värav: 5/10 lambad jooksid liiga kaugele
teine värav 19/20
kolmas värav 18/20 lambad jooksid aia lähedal
aedikusse panemine 3/10 koerajuht katsus lambaid, lambad tulid aedikust välja enne värava sulgemist
Üldmulje: Kena juhtimine!
Grima (Fire Rock Grima)/koerajuht Elin Sild 63/80, teine koht:
aedikust välja 10/20 lambad läksid tagasi aedikusse
esimene värav: 8/10 lambad jooksid nurka ning peaegu peatusid
teine värav 17/20 koerajuht kõndis lammastega
kolmas värav 20/20 täiuslik!
aedikusse panemine 8/10 Väga hea juhtimine!
Üldmulje: Kena töö!
Tete (Maeglin Odete)/koerajuht Terell Pihlak 63/80, kolmas koht:
aedikust välja 10/20 koer ei taha lubada lambaid aedikust välja
esimene värav: 9/10 lambad läksid alguses vales suunas
teine värav 20/20 Suurepärane
kolmas värav 20/20 ilus
aedikusse panemine 4/10 koerajuht lükkas lambaid aiaga
Üldmulje: rahulik, hea töö.
Jessy (Amadea Bright Heavenly Love)/koerajuht Imbi Soa 60/80:
aedikust välja 20/20 täiuslik!
esimene värav: 5/10 kaotas lambad nurka
teine värav 15/20 natuke läksid vales suunas
kolmas värav 18/20 hea
aedikusse panemine 2/10 Jagas lambad enne aedikusse panemist, läksid nurka
Üldmulje: Kena töö, väga hea aedikust välja võtmine!
Juuli/koerajuht Taavi Ustav 58/80:
aedikust välja 10/20 liiga lähedal, ei saanud karja esimese korraga välja
esimene värav: 8/10 alguses natuke liiga kiire tempo
teine värav 18/20 algul läksid väravasse valelt poolt
kolmas värav 18/20 natuke valesti enne väravat
aedikusse panemine 4/10 Tegid paar ringi ümber aediku
Üldmulje: Hea juhtimine, hea koer, vajab treeningut.
Ikigai (Beoffbeat Badass and Brilliant) /koerajuht Helen Vellau 58/80:
aedikust välja 13/20 kena juhtimine, vajas natuke abi
esimene värav: 9/10
teine värav 17/20 koerajuht kõndis lammastega
kolmas värav 15/20 kaotas alguses ühe lamba ja ei saa sellega hakkama
aedikusse panemine 4/10 lambad tegid ringi ümber aediku, läksid nurka
Üldmulje: Kena rahulik töö!
Võistlust toetasid Eesti Kennelliit ja Elva vald, korraldaja MTÜ Eesti Bordercollie Ühing.
Fotode autor: Mari Saviauk
Elva Karjatamise Meistrivõistlus 2021
Elva karjatamise meistrivõistlus toimus 16. oktoobril Hellenurme külas Tootsi talus. Kohtunikuks oli Soomest pärit karjatamise treener ja kohtunik Marika Klossner ning abikohtunikuks tema abikaasa Kimmo Klossner. Meistrivõistlustel pidid koerad ajama noori kihnu maalamba veresusega ristanduttesid, kes on võrreldes lihatõugu lammastega üsnagi kiired ja lähevad kergesti jooksma. Lambaid oli enne üsna palju koerte treenimisel kasutatud ning seetõttu “kleepusid” nad kergesti inimeste külge. Osadele koertele valmistas seetõttu raskusi lammaste toomisel asjaolu, et lambad koondusid ümber abikohtuniku ja ei soovinud sealt eriti kergelt lahkuda.
Rada algas lammaste vabastamisega ringaedikust ja seejärel pidid lambad suunduma läbi esimese värava, tegema täisnurkse pöörde ning minema läbi teise värava. Pärast väravatest läbiminekut pidi koerajuht jätma lambad abikohtuniku ja tema koera valve alla ning oma koeraga eemalduma väljajooksu (outrun) tegemise kohta. Sealt pidi koera saatma väljajooksule ning seejärel oli viimase elemendina vaja sooritada lammaste aedikusse panemine.
Võistlusel osales kuus koera, kõik seekord bordercollied. Võistlusel osalejaid oli kohale tulnud üle terve Eesti. Tähelepanuväärne võistluspaar oli kolme jalaga bordercollie Eddy koos oma koerajuhiga, kes tõestasid, et karjatamiseks piisab bordercolliel töötahtest. Kohtunik hindas taaskord lammaste liikumiskiirust ja liikumise sirgjoonelisust ühe rajal oleva elemendi juurest teiseni. Otse loomulikult ei tohi koerad võistluse käigus lambaid hammustada.
Võistlejad olid kõik väga tublid ning punktide vahed olid lõpuks üsnagi väikesed. Kõikidel koertel on vaja veel treenida lammaste liikuma panemist ning toomist, kuid ülejäänud hinnatud elementidest õnnestus mõnel võistlejal saada maksimumpunkte. Nii igapäevaseks karjatamiseks kui võistlemiseks on vaja tähelepanu pöörata samade asjade treenimisele- koera ja lammaste aeglane liikumine ajamisel hoidmaks olukorda kontrolli all, lai kaar väljajooksul, et lambaid mitte enneaegselt häirida ja koera kiire reageerimine peatumismärguandele. Marika Klossner on Eestis ka eelnevalt käinud karjatamise treeninguid andmas ning tema hinnangul on koerte tase võrreldes kuue aasta taguse ajaga kõvasti tõusnud.
Võistlust toetasid: Elva vald, Eesti kennelliit, Hellenurme vesiveski, Birch lagoon.
Võistluse tulemused olid järgnevad:
- koht Tete, koerajuht Terell Pihlak: aedikust väljavõtmine 8/10, ajamine (drive) 25/30, lammastest ära tulek 5/5, väljajooks (outrun) 18/20, lammaste liikuma panek (lift) 2/10, toomine (fetch) 12/15, aedikusse panek (pen) 10/10, kokku 80/100
- koht Nete, koerajuht Triin Jaaniste: aedikust väljavõtmine 9/10, ajamine (drive) 28/30, lammastest ära tulek 4/5, väljajooks (outrun)14/20, lammaste liikuma panek (lift) 8/10, toomine (fetch) 14/15, aedikusse panek (pen) 2/10, kokku 79/100
- koht Grima, koerajuht Elin Sild: aedikust väljavõtmine 6/10, ajamine (drive) 25/30, lammastest ära tulek 5/5, väljajooks (outrun) 20/20, lammaste liikuma panek (lift) 7/10, toomine (fetch)12/15, aedikusse panek (pen) 2/10, kokku 77/100
- koht Juuli, koerajuht Taavi Ustav: aedikust väljavõtmine 10/10, ajamine (drive) 30/30, lammastest ära tulek 5/5, väljajooks (outrun)14/20, lammaste liikuma panek (lift) 2/10, toomine (fetch)5/15, aedikusse panek (pen) 8/10, kokku 74/100
- koht Jessy, koerajuht Imbi Soa: aedikust väljavõtmine 4/10, ajamine (drive) 28/30, lammastest ära tulek 5/5, väljajooks (outrun)10/20, lammaste liikuma panek (lift) 4/10, toomine (fetch)14/15, aedikusse panek (pen) 2/10, kokku 67/100
- koht Eddy, koerajuht Kaidar Kingo: aedikust väljavõtmine 5/10, ajamine (drive) 15/30, 5 lammastest ära tulek 5/5, väljajooks (outrun) 2/20, lammaste liikuma panek (lift) 5/10, toomine (fetch) 5/15, aedikusse panek (pen) 5/10, kokku 41/100
Piltide autor: Kimmo Klossner
Kanepi Karjatamise Karikas 2020
Kanepi Karjatamise Karikas 2020 toimus Kullaaugu talus, Prangli külas 13. septembril 2020. Sellel aastal oli küll planeeritud teha karjatamise võistluse etappidega algust juba juulikuus, kuid need plaanid rikkus koroonaviiruse epideemia. Õnneks siiski võistlus ka sellel aastal päris ära ei jäänud ja kohtunik sai Soomest kohale tulla. Väga tore oli, et kohtunik oli kaasa võtnud ka oma kaks karjatavat kelpiet, kellest üks tegutses võistlusel abikoerana. Üldiselt arvas kohtunik, et koerad ja omanikud olid tublid ning tase on sarnane sellele, mis oli Soome võistlustel umbes 17 aastat tagasi, kui seal karjatamisega alustati. Ta nägi koertes suurt potensiaali, mida muidugi tuleb veel treeningute abil rohkem välja tuua. Kohtunik Kaisa Hilska arvas, et karjatamise tulevik Eestis paistab helge, kuna võistlusele eelnevatel treeningutel ja instinkti testidel nägi ta mitmeid väga häid noori koeri.
Võistlustel vaadatakse eelkõige tempot ja liine ja muidugi need kaks asja mõjutavad üksteist. Kui lambad liiguvad liiga kiires tempos, on nende liikumise suunda palju raskem juhtida ning nad võivad kergesti laiali joosta. Hea karja liigutamise tempo korral lambad kõnnivad või sörgivad aeglaselt, joosta nad ei tohiks. See tähendab omakorda, et koer tohib kiiresti liikuda ainult väljajooksu (outrun) tehes ning hiljem juhul, kui on oht, et lambad põgenevad. Muul ajal peaks koera liikumine olema kõndimine või aeglane sörk. Väga hea liikumiskiirus oligi selle aastase võitjapaar suurim tugevus.
Liinid tähendavad seda, et lambad peaksid liikuma võimalikult sirgjooneliselt ühe takistuse juurest teiseni. Peale selle ei tohiks koer lammaste ümber tiirelda ega ületada lammaste kujutletavat sirget järgmise takistuseni.
Selle aasta võistlus kulges sujuvalt ja kiires tempos, kuna kohtunik oli raja väga hästi planeerinud. Võistlusrajal asuvad lambad ei näinud puhkealal ootavat karja ja neid ei tõmmanud seetõttu sinnapoole. Puhkealalt said lambad üsna rahulikult koridori pidi alguspunkti jalutada ning peale viimast elementi, aedikut, nägid lambad juba oma puhkela, kuhu aiaäärt pidi sai minna. Võistlejad said harjutada lammaste liigutamist ning koerad said proovida abikoera ametit.
Olgugi, et võistlustel võivad osaleda kõikidest tõugudest koerad ning samuti tõupaberiteta koerad, olid seekord kõik võistlejad bordercollied. Loodame, et järgmisel aastal tuleb võistlema ka mõni kelpie (selle tõu suurepäraseid omadusi näitas selle aasta kohtunik väga veenvalt) või äkki isegi mõni traditsioonilise karjatamisviisiga koer.
Kokku osales võistlusel 10 koera, kellest kaks sooritasid algtaseme katse saades üle 50 punkti ning kokku 6 koera läbisid raja ilma disklaffi saamata. Kõige keerulisemaks elemendiks osutus võistlejate jaoks lammaste aedikusse ajamine, kuid samas saab selle eest õnneks üsna vähe punkte. Maksimumpunkte õnnestus Imbil Jessyga saada toomise (Fetch) eest ning Terellil Tetega väljajooksu (outrun) eest. Stefi sai Ettiega ajamise (drive) eest peaaegu maksimumi 19 punkti 20-st.
Suur tänu toetajatele: Kanepi vald, EKL-KAR, Käbliku Pruulikoda, Think King OÜ, UÜ Tsika!
1. Jessy, koerajuht Imbi Soa, kokku 65 punkti
Outrun 18
Lift 8
Fetch 20
Drive 18
Pen 1
Algtaseme katse sooritatud
2. Grima, koerajuht Elin Sild -kokku 57 punkti
Outrun 15
Lift 7
Fetch 12
Drive 17
Pen 6
Algtaseme katse sooritatud.
3. Piki, koerjuht Stefi Praakli, kokku 44 punkti
Outrun 15
Lift 7
Fetch 12
Drive 10
Pen 0
4. Muri, koerajuht Helen Vaaks, kokku 34 punkti
Outrun 12
Lift 8
Fetch 10
Drive 4
Pen 0
5. Mary, koerajuht Liilia Tali – kokku 14 punkti
Outrun 1
Lift 1
Fetch 10
Drive 1
Pen 1
6. Fay, koerajuht Marge Mitt, kokku 13 punkti
Outrun 1
Lift 1
Fetch 1
Drive 10
Pen 0
Tyron, koerajuht Kadi Karu DSQ
Pini, koerajuht Liilia Tali DSQ
Outrun 1
Lift 3
Fetch 10
Drive 13
Pen – DSQ
Tete, koerajuht Terell Pihlak DSQ
Outrun 20
Ettie, koerajuht Stefi Praakli DSQ
Outrun 5
Lift 8
Fetch 10
Drive 19
Pen – DSQ
Esimene karjatamise võistlus Eestis
Eestis pole senimaani kordagi karjatamise võistlusi peetud, kuid 2019 aasta 9. juunil toimus ajalooline esmakordne karjatamise võistlus, Kanepi Karjatamise Karikas 2019. Loodetavasti andis see võistlus hoogu ja indu järgnevate karjatamise võistluste korraldamiseks. Väga positiivne on ka asjaolu, et alates 1. juunist 2019 kehtivad Eestis ametlikud EKL reeglid karjatamise võistluste ning karjatamise instinkti testide korraldamiseks. Samuti on olemas kehtivad statuudid karjatamise koolitajaks ning kohtunikuks saamiseks ja loodetavasti on meil varsti olemas ka esimesed atesteeritud karjatamise võistluse kohtunikud ning karjatamise koolitajad.
Fotod: Silver Gutmann, Aparaator OÜ.
Tulemused:
Natuke selgituseks: kohtunik vaatab hindamisel väga palju lammaste liikumise trajektroori nn “liine”- ideaalsel juhul peaksid lambad liikuma sirgjooneliselt ühe takistuse juurest teise juurde. Igasuguse kõrvalekalde ning sik-sakitamise eest võetakse punkte maha. Koer ei tohi väljajooksul (outrun) minna liiga lammastele lähedalt ning ei tohi ületada oma kujutletavat ideaalset trajektoori (vahetada väljajooksu käigus poolt). Koera ideaalne väljajooksu trajektoor on pirnikujuline. Hilisemal ajamisel ei tohi koer ületada lammaste kujutletavat liikumistrajektoori ehk siis ei tohi joosta lammaste eest läbi ega tiirelda ümber lammaste. Igasuguse lammaste hammustamise eest koer diskvalifitseeritakse. Lammaste aedikusse ajamise puhul kehtib reegel, et juhul kui koerajuht on aedikut puutunud, siis ta võtab kinni aediku küljes olevast köiest ning ei tohi sellest lahti lasta, enne kui kõik lambad on aedikus. Vastasel juhul võistluspaar diskvalifitseeritakse. Samuti ei tohi koerajuht ise lambaid ega koera puutuda võistluse käigus.
- Liilia Tali koeraga Pini 58/80
Outrun (20 punkti): 17 punkti. Natuke liiga lähedalt.
Lift (10 punkti): 9 punkti. Natuke kiire.
Fetch (20 punkti): 17 punkti. Natuke liinilt väljas enne lõppu, enne posti.
Drive (20 punkti): 13 punkti. Natuke liinilt väljas.
Pen (10 punkti): 2 punkti. Koer jooksis mitu korda lammastesse ja lambad jooksid ümber aediku (ees edasi- tagasi)
Üldmulje ja kohtuniku kokkuvõte:
– Armas koer, kes kohtleb lambaid sõbralikult
– Hea, rahulik juhtimine
Aeg: 5:10
2. Terell Pihlak koeraga Tete 48/80
Outrun (20 punkti): 20 punkti.
Lift (10 punkti): 9 punkti.
Fetch (20 punkti): 10 punkti. Liinilt väljas.
Drive (20 punkti): 7 punkti. Hea algus, kuid siis väljus kontrolli alt.
Pen (10 punkti): 2 punkti. Koer natuke kontrolli alt väljas. Koerajuht lükkas lambaid.
Üldmulje ja kohtuniku kokkuvõte:
– Armas, loomulik koer
– Palju potensiaali
Aeg: 3:2
3. Stefi Praakli koeraga Ettie 48/80
Outrun (20 punkti): 1 punkt. Koer jooksis otse lammaste poole. Koera trajektoor ristus (- 19 punkti)
Lift (10 punkti): 9 punkti. Natuke kiire.
Fetch (20 punkti): 20 punkti. Kena, otse, rahulik.
Drive (20 punkti): 17 punkti. Algus oli natuke liinist väljas.
Pen (10 punkti): 1 punkt. Lambad läksid mitu korda ümber aediku.
Üldmulje ja kohtuniku kokkuvõte:
– Kena kontrollitud jooks.
– Hea, rahulik juhtimine.
– Koer oli kuulekas ja hästi kontrolli all.
Aeg: 8:20
4. Saara Vällik koeraga Yuki 48/80
Outrun (20 punkti): 12 punkti. Väga lähedalt.
Lift (10 punkti): 8 punkti. Natuke kiire. Koer ei töötanud palju.
Fetch (20 punkti): 5 punkti. Algus oli liiga kiire. Enamus aega oli liinilt väljas.
Drive (20 punkti): 14 punkti. Osaliselt liinilt väljas.
Pen (10 punkti): 9 punkti.
Üldmulje ja kohtuniku kokkuvõte:
– Kena ja loomulik koer suure potensiaaliga
– Hea, rahulik juhtimine.
Aeg: 4:17
5. Elin Sild koeraga Grima 39/80
Outrun (20 punkti): 15 punkti. Üleval liiga lammaste lähedalt.
Lift (10 punkti): 9 punkti. Natuke kiire.
Fetch (20 punkti): 8 punkti. Liinilt väljas.
Drive (20 punkti): 2 punkti. Koer tiirutas mitu korda ümber lammaste. Liinilt väljas. Koer jooksis lammastesse sisse.
Pen (10 punkti): 5 punkti.
Üldmulje ja kohtuniku kokkuvõte:
– Armas koer, töötab nagu kästakse
– Hästi kontrolli all
– Koerajuht peab õppima oma käsklusi paremini ajastama 🙂
Aeg: 4:25
6. Stefi Praakli koeraga Piki 28/80
Outrun (20 punkti): 1 punkt. Koera trajektroor oli vale, läks risti.
Lift (10 punkti): 8 punkti. Liiga kiire.
Fetch (20 punkti): 1 punkt.
Drive (20 punkti): 12 punkti. Natuke liinist väljas. Lambad põgenesid.
Pen (10 punkti): 6 punkti.
Üldmulje ja kohtuniku kokkuvõte:
– Koer kuulab hästi koerajuhti.
– Kui koer lammastega tööle asus, töötas ta hästi
– Hea potensiaaliga, vajab rohkem harjutamist 🙂
Aeg: 4:47
7. Taavi Ustav koeraga Juuli diskvalifiseeriti
Outrun (20 punkti): 15. punkti. Üleval liiga lammastele lähedal.
Lift (10 punkti): 1 punkt. Koer jäi lammaste ümber tiirutama.
Fetch (20 punkti): 10 punkti. Koer tiirutab lammaste ümber, on järeleandmatu ja liinid on sik-sakis
Drive (20 punkti): 18 punkti.
Pen (10 punkti): DQ.
Üldmulje ja kohtuniku kokkuvõte:
– Innukas ja terav töökoer
– Vajab pisut rohkem kontrolli, et töötada rahulikumalt.
– Harjutamine teeb meistriks 🙂
Aeg: 5:36
8. Liilia Tali koeraga Kalle diskvalifitseeriti
Outrun (20 punkti): 15 punkti. Natuke liiga lähedal lammastele (eriti üleval).
Lift (10 punkti): 9 punkti. Natuke kiire.
Fetch (20 punkti): 10 punkti. Pool toomisest liinilt väljas ja lambad jooksid ära.
Drive (20 punkti): 14 punkti. Esimene pool väravateni kena ja rahulik. Teine pool natuke liinilt väljas ja kiirustav.
Pen (10 punkti): DQ.
Üldmulje ja kohtuniku kokkuvõte:
– Väga kena töökoer hea lammaste tajumisega
– Hästi juhitud, oleks vajanud rohkem kontrolli aediku juures
– Palju potensiaali 🙂
Aeg: 7:39
9. Kaire Lang koeraga Teddy diskvalifitseeriti
Outrun (20 punkti): 18 punkti. Natuke liiga lähedalt.
Lift (10 punkti): 10 punkti.
Fetch (20 punkti): 14 punkti. Sik-sakiline ja kiire.
Drive (20 punkti): 5 punkti. Koeral lastakse liiga palju lambaid taga ajada. Liinid pole head, koer läheb mitu korda lammaste eest läbi.
Pen (10 punkti): DQ.
Üldmulje ja kohtuniku kokkuvõte:
– Koer töötab lammastega rahulikult.
– Koerajuht peab koera natuke rohkem kontrollima.
Aeg: 3:46
Lisainfo võistluse kohta leiad uudisest “9. juunil toimub Eesti esimene karjatamise võistlus”.